Чаплинська районна державна адміністрація

Офіційний сайт

Пошук на сайті

joomla

Що дасть децентралізація громадам Херсонщини і які зміни чекають область у зв'язку з реформою - інтерв'ю в.о. заступника голови облдержадміністрації Ігоря Шепелєва ТРК «Скіфія».

- О децентралізації в Україні зараз вже не тільки говорять, але і приступили до її реалізації. Перше питання - що означає децентралізація і що вона дасть пересічному українцеві?

- Перш за все, децентралізація - це передача значних повноважень від державних органів влади органам місцевого самоврядування. Питання для України дуже злободенне, бо ще з самого початку нашої державності органи місцевого самоврядування, асоціації місцевих міст, сіл, селищ постійно ставили питання про передачу повноважень на місця. Так вийшло, що в спадщину від Радянського Союзу нам дісталася жорстка ієрархія, всі питання вирішувалися «зверху». На рівні сіл, селищ питання практично не розглядалися. І ось сьогодні ми прийшли до того моменту, коли дійсно необхідно віддати повноваження органам місцевого самоврядування. Але разом з повноваженнями необхідно передати і відповідальність.

- Але чи готові сільські, селищні голови та громада взяти на себе таку відповідальність?

- Процес досить складний тому, що брати повноваження згодні всі, а от брати на себе відповідальність готовий не кожен. І це показали останні зустрічі з головами сільських, селищних рад.

На сьогоднішній день держава готова передати повноваження на місця, але цьому передує тривалий процес підготовки. Одною з умов, яку ставить уряд перед тим, як віддати повноваження, є якісна організація процесу об'єднання територіальних громад. Після чого даному об'єднанню будуть, крім усього, іншого передані функції з надання послуг населенню.

Ми вже зробили перший крок у минулому році в цьому напрямку, коли в рамках бюджетної реформи за органами місцевого самоврядування були закріплені конкретні джерела доходів, а за державою залишилося право регулювати рівень доходів на душу населення тільки за двома джерелами: прибутковий податок і на прибуток. Решта податків були передані на місця.

За результатами останнього аналізу ми з'ясували, що практично ті села і селища, в яких проживає менше 3-х тисяч чоловік, практично 100% фінансового ресурсу витрачають на утримання того органу виконавчої влади, який знаходиться на місці. І вже починаючи з порога 3,5-4 тисячі чоловік цей відсоток зменшується до 30-50%. Тому і з'явилася ідея, щоб оптимізувати структуру влади в цьому об'єднанні і дати можливість більш раціонально використовувати фінансовий ресурс.

- Чи залишиться в такому випадку цей маленький населений пункт в 3 тисячі чоловік без органів влади?

- Ні. Пропонується на даній території вибрати старосту, який виступатиме носієм влади, а також буде членом виконкому в даному об'єднанні, і буде представляти інтереси цього населеного пункту.

Крім того, громади, які об'єднаються, отримують ряд привілеїв: ці об'єднання за певних умов можуть набувати статусу міст обласного підпорядкування, тобто мати безпосередньо відносини з державним бюджетом, одержувати напряму субсидії і дотації, і мати можливість безпосередньо розвиватися по капітальних вкладеннях з державного бюджету . Це вже безпосередньо заявлено Президентом України та Прем'єр-міністром України.

- Скажіть Ігор Олександрович, наскільки вдалими були перші кроки децентралізації, які уряд заклав у бюджетному процесі в минулому році?

- Що стосується перших кроків по децентралізації, я можу сказати вам, що, за останніми даними, за чотири місяці 2015 року у нас рівень наповнюваності бюджету, у порівнянні з минулим роком, становить в середньому 126%. На сьогоднішній день практика показала, що ті джерела доходів, які закріплені за місцевими органами влади спрацювали - це і акциз з кінцевих продажів по тютюну, з алкоголю, по паливно-мастильним матеріалам, податок на нерухомість, але, насамперед, податок на майно, з комерційної нерухомості. І плюс були розширені права з податку на землю. Все це дало певний позитивний ефект і на сьогоднішній день держава не перераховуватиме і забирати джерела доходів у місцевих бюджетів, а вони зможуть повністю витрачати їх на свої потреби.

- Як ви думаєте, місцеві чиновники відразу зорієнтувалися в цій ситуації, вони змогли вчасно та оперативно використовувати ресурс, який їм було надано зверху?

- У даній ситуації все залежить від того, наскільки влада на місцях оперативно орієнтується в нових умовах зміни законодавства. За певних територій у нас, завдяки новим джерелам, доходи в місцевий бюджет почали надходити з перевищенням в 200-300%, а то і 800%. А по окремим територіям навіть жодної копійки не надійшло тому, що не змогли зорієнтуватися і забезпечити надходження від нових податків. Я так думаю, що на кінець цього року всі поради вийдуть на нормальний процес забезпечення адміністрування надходження податків до місцевого бюджету.

- Якщо говорити про децентралізацію, то хто може брати участь у цьому процесі і хто зобов'язаний?

- В обов'язках облдержадміністрації - підготовка перспективних планів формування даних територій, рішення про об'єднання яких братиме кожне село, селище. Об'єднання буде також відбуватися тільки за принципом добровільності.

Зараз відбувається процес прогнозування життєздатності об'єднаних громад, які будуть створені в недалекому майбутньому. Процес децентралізації довгий, я не скажу, що він бесконфліктний. Але ми налаштовані на те, щоб вислухати кожну сторону. Для пошуку вірного рішення ми залучаємо громадські та релігійні організації. Крім того, в Херсонській області створені робочі групи, які опрацьовують процес децентралізації, а також в області вже функціонує Офіс реформ.

- Чи залежить в процесі децентралізації щось від самої громади? Рядові жителі майбутньої об'єднаної територіальної громади беруть у цьому участь?

- Досить активно. Громадяни звертаються на номер «гарячої лінії» голови облдержадміністрації, а з райдержадміністрацій надходить інформація про те, що крім голів сільських і селищних рад в обговоренні активно учувствуют громадські організації та пересічні громадяни. Тобто кожен має право висловити свою думку. Але, зрештою, ми повинні створити максимально ідеальну модель для того, щоб люди відчули якнайменше дискомфорту в процесі реформи.

- А що нам пропонується за зразок? Яка модель децентралізації?

- За основу все ж була взята польська модель, але в неї ми привнесли свої зміни. Зазначу, що цей же шлях свого часу пройшли і Німеччина, і Франція.

- Скажіть, чому саме польська модель розробникам проекту децентралізації виявилася прийнятною?

- Це пов'язано з тим, що реформа в Польщі проводилася відносно недавно. І в якійсь мірі вона схожа на нашу модель. Єдина відмінність - Польща була не до такої міри схильна до впливу пристрою, яка нам дісталася від Радянського Союзу.

- Нещодавно Херсонську область відвідав керівник Інституту розвитку територій Юрій Ганущак. Він власне розповідав про програму децентралізації в Україні. Зокрема він сказав, що в Польщі з 49 воєводств утворили 16 тільки за півроку, тобто вони пішли шляхом укрупнення. Можливо, це і стало початком розмов про те, що Херсонщину приєднають до Миколаївської та Одеської областей, для того, щоб створити так званий Причорноморський регіон.

- Однозначно: про це не йдеться. Зараз територіальна реформа проводиться в рамках існуючих областей, це остаточне рішення. На території області буде створено не більше 50-70 округів. Мета одна - ці округи формуються тільки на базі одного якогось сильного населеного пункту, а інші виконують роль його сателітів.

- І вони будуть називатися округами?

- Я кажу слово «округ» для зручності, назва ще не визначено. Воно буде затверджуватися законодавчо.

- Ви ж розумієте, що необхідно буде не тільки район переформатувати, а й треба змінити свідомість у людей, а це складний процес.

- Я віддаю собі звіт, що цей процес досить довгий і трудомісткий, тому ми намагаємося в рамках даної реформи не виходити за території існуючих районів.

Що стосується роботи з населенням, то ми розуміємо, що процес спілкування буде довгим. Робоча група, експерти Офісу реформ будуть виїжджати в кожен населений пункт, в кожен район, там, де буде конфліктна ситуація і проводитимуть роботу.

Сьогодні вже є позитивні приклади по Каланчацькому та Каховському районах, де роз'яснювальна робота практично підходить до завершення.

- Каланчацький район на якому етапі децентралізації зараз знаходиться?

- Вони на етапі прийняття рішення сесією по об'єднанню даних територій. Вони будуть першими.

 - А в яку сумарну кількість громад вони планують об'єднати території?

- На практиці це число становить не більше 3-4, в основному до 3-х, все залежить від району.

- Які гілки влади будуть існувати після завершення процесу децентралізації?

- Виконком з членами виконкому, ті ж депутати ради та старости, які будуть членами виконкому та цієї ради, якщо їх оберуть ...

- Чи будуть існувати державні адміністрації в такому вигляді, як зараз?

- Зараз йде мова про те, що адміністрації будуть виконувати роль префектури, як у Франції. Тобто вони будуть стежити за тим, щоб на території даних об'єднань не порушувався закон. Певні повноваження у адміністрацій все ж залишаються. Вони мають право призупинити неправомірне рішення і відправити його в суд для подальшого розгляду.

- Кажуть в Польщі, на досвід якої ми спираємося, після децентралізації громади змогли досягти досить високого рівня розвитку. Як Ви вважаєте, нам це під силу?

- Тільки в результаті такого об'єднання ми зможемо отримати значний фінансовий ресурс від європейської спільноти для того, щоб розвивати свою інфраструктуру. Тільки в цьому випадку Європа зрозуміє, що ми рухаємося в напрямку розширення прав місцевого самоврядування.

- Скажіть, а покарання передбачено за гальмування децентралізації в Україні?

- Ми пішли від зворотного принципу - принципу мотивації. Є регіональний фонд розвитку - 101 млн гривень. Кожна об'єднана громада після того, як вона прийняла рішення про об'єднання, зможе отримати цей фінансовий ресурс для розвитку своєї інфраструктури. Це і є їх пряма зацікавленість.

- Але процес децентралізації орієнтований на свідомих людей.

- В основному, ми робимо акцент на роз'ясненні. Я думаю, що поступово приймаючи рішення, які будуть мотивувати  селищна, сільська рада для об'єднання, ми якраз і доб'ємося позитивного ефекту, і в об'єднаних громад з'явиться мотивація для подальшого свого розвитку.

В найкоротший термін у нас з'являться приклади, які підстебнуть інші територіальні ради до об'єднання.

Також у нас обговорений жорстко термін початку децентралізації, а термін закінчення - ні. Жодне село, селище не буде силовим методом залученим в цей процес, тільки добровільно.

- Ви спілкуєтеся з сільськими, селищними головами. Чого вони бояться? Або ж вони з радістю сприймають всі ці реформи?

- Вони бояться відповідальності. У нас на сьогоднішній день звикли жити наступним чином - ви нам дайте якийсь фінансовий ресурс, ми його витратимо і ні за що не відповідаємо. Ми пропонуємо інший варіант - ви візьміть разом з правом витрачати фінансовий ресурс і відповідальність за те, як ви його витрачаєте.

- Скажіть Ігор Олександрович, чи проходять якісь курси, семінари з децентралізації для сільських та селищних голів?

- Навчання йде постійно і не один рік. П'ять років тому вперше прозвучала ідея територіальної реформи. І на сьогоднішній день проблем в знаннях немає. Є проблема бажання взяти відповідальність на себе за ці процеси. А решта обумовлюється в процесі обговорення.

Проблем багато існує і в нинішній системі. Навіть взяти місто Херсон, Садове, Степанівку, Чорнобаївку, там є багато проблем. Люди з Садового їдуть в місто до лікарні лікуватися, хоча в принципі відносятьсядо Білозерського району. В Чорнобаївці недавно був конфлікт, коли люди протестували з приводу маршруток, так як вони самі себе відносять до жителів пригорода Херсона. Тому ми вважаємо, що, в даному випадку, децентралізація дозволяє вирішувати нам такі спірні питання.


mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні233
mod_vvisit_counterВчора267
mod_vvisit_counterНа цьому тижні1010
mod_vvisit_counterНа минулому тижні1176
mod_vvisit_counterУ цьому місяці1892
mod_vvisit_counterУ минулому місяці4435
mod_vvisit_counterВсього353092

За останні 20 хвилин: 5
Ваш IP: 3.228.21.204
,
Зараз: 2020-07-09 21:45

blind

Головне меню

Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Copiright © 2016, Чаплинська РДА. Всі Права Захищені.